„….nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej
przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory”.
H. Sienkiewicz
Henryk Sienkiewicz, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz, publicysta i działacz społeczny.
Zamiłowany podróżnik. Odbywał wiele wypraw: do Aten, Konstantynopolu, Rzymu, Hiszpanii, a nawet Zanzibaru.
Rozpoczął twórczość od publicystyki, szkiców literackich i historycznych oraz nowel, które były wyrazem reakcji pisarza na problemy otaczającej go rzeczywistości w kraju i za granicą. Podejmował w nich różnorodne sprawy obyczajowe, społeczne i psychologiczne.
Należy do najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku.
Zyskał sławę jednego z największych twórców prozy polskiej i światowej jako autor powieści historycznych pisanych „ku pokrzepieniu serc”. W 1905 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla – najwyższym światowym wyróżnieniem w dziedzinie literatury za „wybitne osiągnięcia w twórczości epickiej”.
Od 1 czerwca 1971 roku nasza szkoła nosi imię wielkiego pisarza, noblisty. Aby lepiej poznać sylwetkę i twórczość pisarza i oddać mu należną cześć, od kilkunastu lat obchodzimy dni patrona szkoły. Od 2002 roku zwane są „Henrykaliami” i należą do jednych z większych i ważniejszych uroczystości szkolnych. Zawsze organizowane są w grudniu, aby upamiętnić szczególne wydarzenie z biografii pisarza – wręczenie literackiej Nagrody Nobla za całokształt twórczości, która jest dziś najważniejszą nagrodą w świecie nauki i sztuki. Podczas Henrykaliów organizowane są wystawy poświęcone pisarzowi, uczniowie przygotowują kąciki patrona i gazetki. Odbywają się konkursy literackie i plastyczne. Najważniejszym z nich jest konkurs „O pióro Henryka Sienkiewicza”. Uwieńczeniem obchodów jest uroczysty apel na którym odbywa się wręczenie nagród i dyplomów oraz część artystyczna w której prezentują się uczniowie wszystkich klas w przygotowanych inscenizacjach fragmentów utworów pisarza.
Twórczość Henryka Sienkiewicza
Nowele:
Powieści: