„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
 
Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego patronką jest Janina Porazińska, pisarka, która wiele swoich książek  napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień jej urodzin.
Celem święta jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.
Czytanie książek ma pozytywny wpływ na młodego człowieka, gdyż kształtuje jego osobowość i wrażliwość. Czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Redukuje stres i uczy empatii. Jest to też dobry sposób na spędzenie wolnego czasu.
W obchodach Dnia Głośnego Czytania uczestniczyły wszystkie klasy oraz grupy przedszkolne. Od samego rana na holu szkolnym słychać było jak nauczyciele i uczniowie głośno czytają. Przedszkolaki wysłuchały wybranych wierszy J. Tuwima, uczniowie klasy I bajki "O wilku i siedmiu koźlątkach", a uczniowie klasy II i III fragmentów książki W. Chotomskiej "Pięciopsiaczki". Uczniowie starszych klas wysłuchali czytanych przez ich kolegów fragmentów książek Marcina Pałasza tj. „Sposób na Elfa”, „Kosmiczna awantura”, ”Dasz radę, Marcelko”, „Heca nie z tej ziemi”. Najstarsi uczniowie wysłuchali fragmentu powieści fantasy Ursuli K. Le Guin „Czarnoksiężnik z Archipelagu”.
Obchody Dnia Głośnego Czytania przygotowały panie Ewa Krysztof, Joanna Skrabalak i Małgorzata Merta.
EK



Galeria zdjęć: