„Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają, ci co przeszli.”
 
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r.  Warto podkreślić, że była to konstytucja pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.). Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja.
Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Została uchwalona podczas obrad tzw. Sejmu Wielkiego zwanego także Sejmem Czteroletnim.
W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenie Konstytucji 3 Maja.  To wydarzenie uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Świętowanie tej rocznicy jest umacnianiem niepodległości Rzeczpospolitej, podkreśleniem naszego patriotyzmu i dumy z przeszłości naszego kraju.
Niestety z uwagi na panującą sytuację epidemiczną, w naszej szkole nie odbyły się tradycyjne uroczystości, ale Nasi Uczniowie w ramach zdalnych lekcji historii przypomnieli sobie informację na temat  najważniejszych majowych świąt. Dzięki wykorzystaniu prezentacji multimedialnej, quizom oraz  zadaniom interaktywnym mogli się przenieść do czasów panowania ostatniego króla Polski - Stanisława Augusta Poniatowskiego. Była to inna niż dotąd, ale ciekawa lekcja historii.
Pamiętajmy, że święto Konstytucji 3 Maja, zaraz po 11 listopada, jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju.
JS