„Powiewa na cztery świata strony
Nasz polski sztandar biało- czerwony,
Biel razi w oczy, czerwień się żarzy
Na najpiękniejszym z wszystkich sztandarze”
 
Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dniach żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.
 
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.  To święto ustanowiono w 2004 roku w celu propagowania wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Nie jest to data przypadkowa, bowiem to właśnie 2 maja 1945 polscy żołnierze umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia II wojny światowej.  
Święto naszej flagi jest świętem młodym, ale niezwykle istotnym.  Od średniowiecza wygląd flagi się zmienił, jednak na przełomie burzliwej historii Polski biało – czerwone barwy pozostały w zasadzie bez zmian.
Warto podkreślić, że nie są to kolory przypadkowe.  Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się bowiem z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.
Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem umieszczonym pośrodku białego pasa. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej. 
Oficjalnie biało-czerwoną flagę uznano za  symbol narodowy dopiero w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jej wygląd określiła ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 roku. Dokument ten zawierał opis polskiej flagi, jako składającej się z dwóch prostokątów w kolorze białym i czerwonym. W ustawie z dnia 31 stycznia 1980 roku dokładnie sprecyzowano kolory polskiej flagi, uznając, że górny prostokąt w kolorze białym powinien mieć barwę nieco bardziej szarą niż białą, natomiast dolny w kolorze czerwonym otrzymał odcień zbliżony do karmazynu. Proporcje flagi ustalono jako 5:8.
Pamiętajmy, że flaga jest jednym z najważniejszych symboli narodowych symbolizującym suwerenność państwową, dlatego też powinniśmy ją traktować z szacunkiem i odpowiednią powagą.
Wszystkich uczniów i ich rodziców zachęcamy do odsłuchania pięknej pieśni patriotycznej https://www.youtube.com/watch?v=OFLrQyj7964 oraz do uczczenia święta, i wywieszenia polskiej flagi.
JS