Żołnierze niezłomni - żołnierze wyklęci, najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, a później na zapomnienie...
Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani “zaplutymi karłami reakcji...”. Tak wielu spośród nas nic nie wie o ich historii…
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – to święto państwowe, obchodzone 1 marca, ustanowione przez Sejm RP w 2011 r. Celem tego wydarzenia jest upamiętnienie polskich żołnierzy, walczących pod koniec drugiej wojny światowej oraz tuż po jej zakończeniu  o wolność Polski, o uniezależnienie jej od wpływów ZSRS.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie. Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Zachęcamy do poszerzenia wiedzy na temat niezłomnych i zajrzenia do materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej dostępnych  na stronie.
JS