Zajęcia prowadzone były w trzech grupach na zmianę o tematyce:

Określanie klas jakości wody na podstawie organizmów wskaźnikowych.
Uczniowie zostali zapoznani z organizmami żyjącymi w zbiornikach wodnych, które należą do wskaźnikowych, a następnie pobrali materiał w okolicznym potoku. Wyłowione bezkręgowce oglądali pod mikroskopem i rozpoznawali gatunki za pomocą klucza. Na koniec wypuścili zwierzątka z powrotem do ich naturalnego środowiska.

Barwniki asymilacyjne, izolacja i rozdział barwników.
Uczniowie przypomnieli sobie podstawowe wiadomości dotyczące procesu fotosyntezy oraz barwników wytwarzanych przez rośliny. Warsztaty polegały na rozdzieleniu barwników wchodzących w skład liści barwinka dwoma metodami.

Mydło glicerynowe- otrzymywanie i właściwości.
Uczniowie zostali zapoznani z pojęciem tajemniczej substancji gliceryna, jej właściwościami i zastosowaniem, a następnie samodzielnie wykonali mydła glicerynowe o wybranym zapachu i kolorze.

Zajęcia dostarczyły wszystkim dużo pozytywnych emocji. Uczniowie dużo się nauczyli oraz poznali zawód biologa od strony praktycznej, pełen pasji i możliwości. Błysł w oku i uśmiech na twarzy pokazał, że nasza młodzież była bardzo zadowolona przy wykonywaniu powierzonych zadań, a więc kolejne zajęcia przed nami…
M. Jankowiak



Galeria zdjęć: