W sobotę 3 września w kilkuset miejscach w całym kraju odbyła się piąta edycja Narodowego Czytania. W tym roku była to powieść historyczna „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Szkoła Podstawowa w Sicinach również włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji propagującej czytelnictwo i znajomość literatury narodowej. Fragmenty książki czytali dyrektor szkoły Aneta Juska, pani Agnieszka Ochnia oraz uczniowie: Kalina Wilk, Victoria Szostek, Filip Soroka i Donata Baryga. W role prowadzących szkolne czytanie wcieliły się Zuzanna Bystrzycka i Joanna Wojnowska. Organizacją przedsięwzięcia zajęły się panie Ewa Krysztof i Iwona Birecka.
„Narodowe czytanie” to akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalki” Bolesława Prusa.
W tym roku po raz pierwszy Polacy mogli sami wybrać dzieło do piątej edycji Narodowego Czytania. W internetowym głosowaniu wybierali spośród pięciu propozycji: "Chłopi" Władysława Reymonta, "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Popioły" Stefana Żeromskiego oraz "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci pisarza.
EK